V letech 1918–1940 byla ulice Denisova od severovýchodního rohu náměstí až k Bílé věži (nyní Křížová).
Po roce 1945, resp. 1948 Denisova ulice vede od ulice Balbínovy (dříve Gymnasiální a Školní), křižuje ulici kpt. Jaroše, Čs. legií a končí u ulice Plzeňské (část od ul. Kpt Jaroše byla dříve ulice Baštova).
V této ulici najdete řadu významných objektů, ať již renesanční dům č. p. 90 na křižovatce s Balbínovou ulicí nebo protější jezuitské gymnázium a katakomby (proto dřívější názvy Gymnasiální a Školní)
Původně to vypadalo, že inspirací byl Dennis – postrach okolí, ale ulice byla pojmenovaná mnohem dřív, než vnikl film. Takže po jakém Denisovi nese jméno a proč?
Ernest Denis
(*3. ledna 1849 Nîmes, +4. ledna 1921 Paříž)
Francouzský historik, politik, slavista a především bohemista, profesor na univerzitách v Bordeaux a na pařížské Sorbonně (La Sorbonne).
Svou neúnavnou činností, politickým a společenským vlivem se významně zasloužil o vytvoření Československa. Jeho zásluhou vznikly na Sorbonně katedry slavistiky, historie slovanských národů a historie československého státu.
O přímém vztahu Ernesta Denise k našemu městu není nic známo, ale nepřímá vazba zde je. V době prvního pražského pobytu byl jeho spolupracovníkem a učitelem češtiny Emil Frída, tedy Jaroslav Vrchlický, který – jak známo – studoval na klatovském gymnáziu, kde v roce 1872 maturoval.